Potulný rytíř
Jméno současné žánrové celebrity číslo jedna George R. R. Martina na obálce komiksu Potulný rytíř ihned naznačuje, oč běží. Ano, komiks má souvislost s fenoménem Hra o trůny, třebaže spíše volnou. George R. R. Martin se zde totiž obrací do minulosti Západozemí, do doby, kdy v Sedmi královstvích ještě v poklidu vládla dynastie Targaryenů.
Hlavním hrdinou je ser Duncan řečený Vysoký, někdejší panoš sera Arlana z Pennytree. A nebo taky Dunk, co vypil truňk, hloupý jak lenochův meč a pomalý jako pratur. Ono je to se serem Duncanem totiž trošku složitější, jak se čtenář záhy dozví. Novopečený ser míří na turnaj, kde si hodlá vysloužit pomyslné ostruhy, resp. spíše základní kapitál, případně angažmá ve službách nějakého z mocných lordů. Protože jako potulný rytíř se rozhodně netopí v luxusu. Patří mu toliko jízdní a bitevní kůň, meč a štít. Už prostý stan je luxus, kterého se mu nedostává, o reprezentativní zbroji ani nemluvě. Cestou jen náhodou přijde k panošovi, pořád je ale mezi urozenci Sedmi království chudým příbuzným. Je tak pouze na něm a jeho schopnostech, aby si vybojoval v kolbišti uznání a úctu. Což nebude rozhodně věcí jednoduchou, nehledě na fakt, že Duncanovi se záhy do cesty postaví komplikace zásadnějšího rázu, než je turnajský um Lannisterů, Baratheonů, Tyrellů, Swannů a dalších. Včetně Targaryenů…
Příběh, který George R. R. Martin před čtenářem předestírá, je v zásadě jednoduchý. Jeho středobodem je rytířský turnaj a vše se odehrává během několika málo dní. Čili jednohubka? Ano i ne. Nebyl by to totiž Martin, aby k přímočarému příběhu nepřidal něco navíc. Nejen události a osoby, které představují autorovo spiklenecké pomrkávání na fanoušky Písně ledu a ohně, ale především to, co dělá jeho nejslavnější opus tak silným. Tím je míněna důvěrná obeznámenost s rytířskou kulturou i s rytířskými eposy, které ji formovaly. Potulný rytíř je tak vlastně moderním výhonkem jedné prastaré literární tradice.
Důležitým faktem je však skutečnost, že komiks není autorským dílem, ale adaptací Martinovy knihy, kterou u nás nedávno vydalo nakladatelství Argo pod názvem Rytíř sedmi království. Oba počiny tak lze jen těžko nesrovnávat, zvláště když už máme zkušenost s komiksovou adaptací Písně ledu a ohně. Které, ruku na srdce, nedopadla slavně. Potulný rytíř naštěstí z tohoto srovnání vychází lépe. Scénář zachovává všechny klíčové okamžiky Martinovy předlohy, k níž přistupuje s dostatečným respektem, nebojí se ovšem mírně proškrtat rozvleklejší pasáže – aniž by to škodilo celkovému vyznění. Kresba je sice mainstreamová, nevadí ovšem tak, jako je tomu v případě komiksové Hry o trůny, kde se některé aspekty blížily spíše nechtěné parodii. V případě Potulného rytíře sice kresba extra nenadchne, což je ale možná lepší, než kdyby kreslířovo ego zastiňovalo děj. Takto stojí kresba díky své přehlednosti ve službě příběhu a dominuje pouze na místech, která si to to přímo říkají, některé bitevní výjevy téměř berou dech. Neochvějnou jistotu je pak překlad, jehož se ujal Richard Podaný.
Komiksová adaptace tak po mém soudu vytěžila z knižní předlohy maximum. Výsledkem je solidní dostatečně zábavný komiks, který podle mne funguje především jako upoutávka na knihu, resp. jako ideální pozvánka do světa Písně ledu a ohně pro naprosté nováčky, neboť není třeba pražádné vstupní znalosti. Leč i pokud čtenář zůstane jen u komiksu, poslouží mu také dobře. Propadák jménem Hra o trůny se nekoná a Potulný rytíř tak ukazuje, že imaginaci George R. R. Martina sluší i komiksové médium.
Název: Potulný rytíř
Autor: George R. R. Martin
Scénář: Ben Avery
Kresba: Mike S. Miller, Mike Cromwell
Překlad: Richard Podaný
Nakladatelství: Crew
Počet stran: 176
Rok vydání: 2015